czwartek, 25 marca 2010

Fasolka po staropolsku


Fasola znana jest w Polsce od XVI wieku. Początkowo była uprawiana jako roślina ozdobna, która upiększała przylasztorne i przyzamkowe ogrody. W niedługim jednak czasie odkryto jej unikalne wartości. Dzięki walorom smakowy i odżywczym na stałe zagościła na polskich stołach. Po latach jednak zaczęto uważać ją za danie biedoty, ale dziś znów wraca do łask.
Fasole mozna przygotowywać na wiele sposobów. Jest doskonałym dodatkiem do zup, sałatek, potrawek, mozna z niej robic przepyszne kotleciki i baby.
Fasola jest bardzo zdrowa. Specjaliści od zdrowej żywności od dawna pieją peany na jej cześć. Fasola to doskonałe źródło białka - podobno lepsze niż mięso - oraz soli mineralnych i witamin. Zawiera wapń fosfor, mangan, żelazo, cynk, witaminy z grupy B, witaminy A i C.Co ciekawe, fasola dzieki zawartej w niej fasolaminie hamuje trawienie skrobi, a tym samym odkładanie się zbędnego tłuszczyku. Ma więc działanie odchudzajace.
Dziś polecam przepyszną fasolkę po staropolsku. Łatwa w przygotowaniu, syta i aromatyczna - z pewnością posmakuje każdemu.

Pół killograma fasoli Jaś
Jedna duża cebula
Dwa ząbki czosnku
Pół kilkograma chudej wiejskiej kiełbasy
Kostka rosołowa warzywna (wg oryginalnej receptury fasolę gotuje się w wywarze z warzyw)
2 łyżki przecieru pomidorowego
Łyżka musztardy sarepskiej
Majeranek, sól, pieprz i mielony kminek do smaku
Natka pietruszki

Suchą fasolę zalewamy wrzącą wodą w proporcji 1:3 (fasola pęcznieje i zwiększa swoją objętość prawie trzykrotnie) i odstawiamy na 12 godzin. Następnie zlewamy wodę, w której fasolka sie moczyła - trzeba tak zrobić, by uniknąć sensacji żołądkowych:) i ponownie zalewamy ją wodą. Gotujemy z dodatkiem kostki rosołowej aż będzie miękka.
Na patelni podsmażamy pokrojone w kostę cebulę i kiełbasę a następnie dodajemy ją do garnka z miękką już fasolą. Dorzucamy dwa roztarte ząbki czosnku. Gotujemy przez jakieś 15 minut, mieszając, aż smaki sią ze sobą połączą.
Następnie dodajemy przecier pomidorowy i przyprawy do smaku. Na koniec dokładamy drobno posiekana natke pietruszki. Smacznego!

1 komentarz: